Jak przygotować zdjęcia do druku

Przygotowanie zdjęć do druku

70% sukcesu dobrego wydruku to wkład w postaci dobrze przygotowanego zdjęcia/projektu. Cudów nie ma. Jeśli źródło wydruku będzie słabej jakości, nawet najlepszy drukarz i jego sprzęt nie pomogą.

Rozdzielczość

W obecnych czasach nie powinniśmy mieć z tym problemu. Średniej klasy kompakty posiadają matryce o rozdzielczości od 10 Mpix (megapikseli) w górę, a w segmencie lustrzanek jest jeszcze lepiej. O ile rozdzielczości są imponujące i ważne, równie istotny jest sposób zapisu i wybrany format zdjęcia. W druku liczy się jakość zdjęcia, więc jeśli tylko mamy możliwości robimy zdjęcia w formacie RAW. W pozostałych przypadkach pozostaje nam format JPG i tu należy zwrócić uwagę na kompresję (czasami nazywana jako "Jakość/Quality"). Im mniejsza kompresja tym lepiej! Podobnie rzecz ma się gdy eksportujemy pliki do druku z programów do edycji zdjęć na przykład Lightroom czy Photoshop - zawsze ustawiamy najwyższą dostępną jakość zapisu plików.

Szacunkowym miernikiem jakości jest ppi (ang. pixels per inch), który w przypadku druku jest pochodną wielkości zdjęcia wyrażoną w pikselach oraz wybranym rozmiarem wydruku (w cm). Przyjmujemy, że już 100 ppi jest wystarczające w wielu przypadkach, aczkolwiek im więcej tym lepiej. Użycie naszego konfiguratora wydruków to najszybsza metoda, aby sprawdzić wartości ppi dla poszczególnych zdjęć. Ręczne przeliczenie również nie powinno stanowić problemu. Wystarczy użyć uproszczonego wzoru: ppi = szerokość_zdjęcia[w pikselach] / (szerokość_wydruku[w cm] / 2,54).

Przestrzegamy przed samodzielnym powiększaniem zdjęć (chyba, że wiesz co robisz!). Może to przynieść więcej szkody niż pożytku.

Wydruk zdjęć na wystawę - FotoDekoracja.pl

Czyszczenie zdjęcia

Radzimy poświęcić chwilę na dokładne przyjrzenie się zdjęciom. Brud na matrycy, włoski, pyłki, przebarwienia, aberracje chromatyczne, szumy ... to wszystko wpływa negatywnie na finalny odbiór wydrukowanego zdjęcia. W przypadku druku wielkoformatowego wszelkie skazy rzucają się w oczy! Niepotrzebne i przeszkadzające elementy, pryszcz na czole, plama na bluzce ... potrafią skutecznie odciągnąć widza od głównego tematu zdjęcia.

Nie czujesz się na siłach lub brakuje Ci dostępu do programów graficznych?
Podstawowe czyszczenie możemy dla Ciebie wykonać w cenie 10 zł brutto (opcja dostępna w konfiguratorze wydruków). Usługa polega na profesjonalnym usunięciu ze zdjęcia: brudu z matrycy, pyłków, włosków i podobnych zanieczyszczeń oraz aberracji chromatycznej. Dodatkowo wykonujemy podstawowe korekty kontrastu i ostrości, tak aby Twoje zdjęcie prezentowało się jak najlepiej. Nie jest to retusz! W przypadku zdjęć, którym należy poświęcić więcej pracy będziemy się z Tobą kontaktować.

Kadrowanie

Nasz konfigurator pozwala na swobodny wybór rozmiaru wydruków jednakże zlecając fotografie do druku warto mieć na uwadze proporcje w jakich zostały wykonane. Najczęściej spotykane formaty to 3:2, 4:3 oraz 16:9. Poniżej przedstawiamy tabelę standardowych rozmiarów dla poszczególnych formatów zdjęć:kadrowanie zdjęć - tabela proporcji

Przestrzeń barwna

Przeważająca większość aparatów fotograficznych zapisuje zdjęcia w przestrzeni barwnej sRGB. Modele z wyższej półki posiadają dodatkowo opcję zapisu w rozszerzonym gamucie - AdobeRGB. Najlepszą opcją jest pozostawienie oryginalnej przestrzeni barwnej zdjęcia.

W przypadku RAWów zapisywanych do JPG: w każdym pliku/zdjęciu należy osadzić profil ICC przestrzeni roboczej, na której zdjęcie zostało przygotowane. W przypadku braku takiej informacji - wszystkie zdjęcia odczytujemy jakby były zapisane w przestrzeni sRGB.

Softproofing i profile (dla profesjonalistów)

Soft Proofing pozwala na wybranie docelowej przestrzeni barw (symulację rodzaju papieru, na którym obraz będzie drukowany i użytego tuszu). Opcja ta daje możliwość podglądu, jak będą wyglądały Twoje zdjęcia na wydruku. Oczywiście w przybliżeniu, gdyż praktyka pokazuje, że efekt końcowy jest zazwyczaj lepszy od symulowanego na ekranie komputera.

Krótką charakterystykę naszych nośników oraz profile dla nich udostępniamy bezpłatnie w dziale papiery PREMIUM.

Wydruki próbne

Przed wydrukiem dużych i kosztownych zleceń warto sprawdzić jakość i kolorystykę wydruku. Najlepiej jest wykonać próbny wydruk prac w pomniejszeniu (hard-proof). Prześlij swoje zdjęcia/grafiki, a my wydrukujemy je na wybranym przez Ciebie nośniku o wymiarach 60x20 cm. Koszt wydruku próbnego wynosi od 10 do 45 zł brutto (w zależności od wybranego nośnika). W celu uzyskania wyceny zapraszamy do kontaktu.

Przygotowanie zdjęć do druku - wydruk próbny

Dostarczanie plików/zdjęć do wydruku

Najprostszym sposobem jest skorzystanie z naszego konfiguratora. W łatwy i przyjazny sposób można w nim szybko sprecyzować wymagania dotyczące wydruków. Jest to idealny sposób dla osób drukujących okazjonalnie. Złożenie kompletnego zamówienia nie powinno zająć więcej niż 2 minuty.

Klientom, którzy drukują częściej polecamy założenie konta w naszym serwisie. Zarejestrowani użytkownicy poprzez Strefę Klienta mają dostęp do Menedżera plików, który umożliwia łatwe, szybkie i bezpieczne przesyłanie dowolnej ilości plików/zdjęć bezpośrednio na nasz serwer. Dodatkowym atutem tego sposobu jest szeroki wybór dostępnych do zadruku nośników w opcji PREMIUM.

Wraz z plikami/zdjęciami na serwerze należy umieścić wytyczne dotyczące zamówienia takie jak:

  • wymiary poszczególnych zdjęć,
  • wybrany rodzaj nośnika (rodzaj płótna/papieru),
  • informacje dodatkowe (dotyczące oprawy wydruku, zadrukowania boków obrazów, opcji czyszczenia, ramek itp.).

Najczęściej popełniane błędy:

  • mała rozdzielczość zdjęcia w stosunku do wielkości wydruku, sztuczne i nieumiejętne powiększanie,
  • widoczne na zdjęciu pyłki, brud z matrycy i inne artefakty,
  • nieodpowiednie proporcje zdjęcia w stosunku do oczekiwanych wymiarów wydruku.

Jak przygotować zdjęcia do druku - poradnik + instalacja profili

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu : kontakt@fotodekoracja.pl / tel. 794 300 808. Chętnie pomożemy!

Potrzebujesz więcej informacji ?

» Opis i profile nośników » Zamów próbnik » Technika druku » Płatności » Wysyłka