Kalibracja monitorów i aparatów

Profesjonalna kalibracja monitorów

Dobrze wyregulowany i skalibrowany monitor to podstawa pracy każdego fotografa, grafika. Zastanawiałeś się kiedyś czemu Twoje wydruki wracają z labu i nie wyglądają tak jak na monitorze, a publikowane zdjęcia w Internecie wyglądają dobrze jedynie u Ciebie?

Kalibracja monitora ma kluczowe znaczenie przy obróbce i publikacji zdjęć.

Nieprawidłowo skalibrowany monitor prowadzi do podejmowania błędnych decyzji przy korekcie jasności, nasycenia czy pracy z barwami …

Kalibracja polega na regulacji monitora, aby w efekcie wyświetlał obraz o zadanych parametrach jasności, temperatury punktu bieli oraz gradacji odcieni (gamma). Skalibrować można każdy monitor czy ekran laptopa, jednak należy pamiętać, że oprócz samej kalibracji ważna jest jakość urządzenia – czyli jego umiejętność wyświetlania określonego zakresu barw.

Kalibracja monitorów i aparatów X-Rite - FotoDekoracja.pl
Praktycznie każdy obecnie sprzedawany monitor nadaje się do kalibrowania programowego poprzez utworzenie profilu barwnego ICC. Profil barwny to zbiór danych opisujących w jaki sposób dane urządzenie reprodukuje kolory. Informacje zawarte w plikach ICC wykorzystywane są przez system zarządzania barwą i instruują kartę graficzną jak wyświetlać kolory, aby były wiernie odwzorowane. Kompatybilne monitory graficzne EIZO oraz NEC kalibrujemy z wykorzystaniem tablic LUT monitora (kalibracja sprzętowa).

Kalibracje monitorów wykonujemy za pomocą X-rite i1 Display Pro, który zapewnia profesjonalny poziom kalibracji ekranu nawet dla najbardziej wymagających fotografów, projektantów graficznych oraz wszystkich profesjonalistów, dla których barwa na ekranie monitora, laptopa ma znaczenie. Sprzęt otrzymał nagrodę „Najlepszy system zarządzania kolorem„, przyznaną przez stowarzyszenie TIPA (Technical Image Press Association). W połączeniu z naszą wiedzą to gwarancja jakości.

Profesjonalna kalibracja aparatów fotograficznych

Dla wymagających Klientów, mających świadome podejście do zarządzania barwą proponujemy dodatkową usługę – kalibrację aparatu fotograficznego. Przy pomocy wzornika ColorChecker Passport wykonujemy uniwersalny profil barwny wykorzystując metodę Dual Illuminant DNG firmy X-Rite.
Korzystanie z tej metody wymaga wykonania tym samym modelem aparatu (przy ustawionej jednej czułości ISO) dwóch zdjęć wzornika ColorChecker w różnych warunkach oświetleniowych. Najlepiej, aby były to warunki, w których fotografujesz najczęściej, na przykład światło naturalne i sztuczne oświetlenie. Na ich podstawie aplikacja generuje profil zawierający informacje o tym, w jaki sposób nasz aparat interpretuje barwy w różnych warunkach oświetleniowych. W oparciu o wyniki dwóch niezależnych pomiarów jest w stanie opracować schemat odwzorowania kolorów dla wielu różnych rodzajów światła.

Poniżej efekt sprofilowania aparatu Nikon D750 (na potrzeby fotografii produktowej) – najedź myszką na zdjęcie, aby włączyć profil koloru:

 

profesjonalna kalibracja aparatów Usługa kalibracji aparatu dostępna jest jedynie w pakiecie z kalibracją monitora.

Kalibracji dokonujemy u Klienta, w miejscu gdzie monitor jest używany do pracy co pozwala na uwzględnienie podczas kalibracji realnych warunków otoczenia. Do podanych cen należy doliczyć koszty dojazdu, które są wyceniane indywidualnie w zależności od odległości.

Świadczymy usługi na terenie Śląska, Zagłębia, Małopolski: Sosnowiec, Katowice, Dąbrowa Górnicza, Będzin, Czeladź, Chorzów, Mysłowice, Olkusz …

W celu umówienia terminu zadzwoń 794 300 808 lub napisz pawel@pardala.pl